Gmina Puszcza Mariańska

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Zobacz wszystkie aktualności

Archiwum aktualności

Więcej wcześniejszych wpisów na stronie archiwum. Link.

 

Informacja-przerwa w dostawie wody

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w akcji ochrony szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim w 2024r.

Kwalifikacja wojskowa 2024

  • mapka-kwalifikacje
  • mapa-daty-kwalifikacje
  • 1kwwp
  • 2czsz-jpk

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów

tnf8b+Mx1uPzizCe7fuH+pe1sUMAEbOIIfwvOwtlgU3vVDUAAAAASUVORK5CYII=

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.

Webinarium (spotkanie online) odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30).

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=88338&p_id=18

Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie będą przesyłane na bieżąco.

Celem spotkania online (webinarium) jest zwiększanie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe.
W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane przed webinarium, a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie.

Udział w webinarium jest bezpłatny.

 

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie 2024"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kraina Rawki" zaprasza organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do składania wniosków w nowym konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2024”.

Nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2024 r. Szczegóły Konkursu na stronie: https://www.krainarawki.eu/nabor-wnioskow-na-dzialaj-lokalnie-2024/

W związku z naborem wniosków, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne poświęcone zasadom konkursu „Działaj Lokalnie”.

Harmonogram spotkań:

18 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Jatki Miejskie w Rawie Mazowieckiej (ul. Mickiewicza 13, 96-200 Rawa Mazowiecka)

19 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej (ul. Jana Pawła II 2, 96-230 Biała Rawska)

23 kwietnia 2024 r. godz. 16.00 Siedziba Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych (ul. Króla Jana Sobieskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska).

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonując pod numer telefonu 695 700 565 lub wysyłając informacje na adres odl@krainarawki.eu

Wystawa odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej w sali obsługi interesanta PT KRUS w Żyrardowie

PT KRUS w Żyrardowie, w dniach: 17.04.2024 r. - 31.08.2024 r., zaprasza rolników z terenu powiatu żyrardowskiego, do odwiedzenia wystawy odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej, stosowanych w rolnictwie.

Wystawa ma na celu promowanie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym z substancjami niebezpiecznymi.

Ekspozycja będzie dostępna w sali obsługi interesanta, od poniedziałku - do piątku w godz.: 8:00 – 15:00 (poniedziałek: 8:00 – 17:00) .
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 86 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz. 11:46 dnia 17.04.2024

Protokół inwentaryzacyjny dotyczący komunalizacji nieruchomości o nr ew. 29, 30 oraz 231 położonych w miejscowości Zator

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 93 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ o godz.12:20 z dnia 25.04.2024

Ogłoszenie z dnia 29.04.2024 r o przetargu nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Gminy Puszcza Mariańska

  • Najpiekniej-Umajone-2024-Plakat-1260x1782

"Najpiękniej Umajone" - konkurs LGD Kraina Rawki

Informacja-przerwa w dostawie wody

Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Żyrardowie przedstawia na podstawie danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów zestawienie dotyczące pojazdów

Nabór ofert w konkursie „Aktywni+"

Od 13 maja rozpoczął się nabór wniosków w programie „Aktywni+". O środki na aktywizację osób starszych mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, w tym koła gospodyń wiejskich.

Więcej informacji znajduje się w poniższym linku:

https://senior.gov.pl/program_asos/pokaz/657

Zapytanie ofertowe na wykonanie ekspertyzy i sporządzenie opinii biegłego w dziedzinie hydrologii, hydrogeologii, stosunków wodnych lub melioracji wodnej dotyczącej naruszenia stanu wody na gruntach

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 108 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ Z DNIA 20.05.2024

Wakacje z wojskiem

Projekt wakacyjnej służby jest skierowany przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, osób w przerwie wakacyjnej oraz tych szukających pracy i zajęcia wakacyjnego. Służba w tym wypadku może stanowić alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej.

Oferta „Wakacje z wojskiem” to 70 lokalizacji w całym kraju. Można wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową – czy to pod kątem odległości, terminu czy charakteru służby. Będzie można się sprawdzić m. in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego wojskowi rekruterzy znajdą pasujący model służby.

Zaplanowaliśmy 3 turnusy - po 27 dni każdy:

·         10.06. - 6.07.

·         15.07. - 10.08.

·         19.08. - 14.09.

Na szkolenia „Wakacje z wojskiem” można zgłosić się w każdej chwili. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść nasz portal www.zostanzolnierzem.pl, zadzwonić na infolinię +48 800 180 110otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do wybranego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego.

Projekt „Wakacje z wojskiem” jest strategicznym zamierzeniem MON i Wojska Polskiego mającym na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Jego głównym obszarem zainteresowania jest młodzież szkolno - studencka w wieku od 18 do 35 lat. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w terenie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życioweDodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 109 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ Z DNIA 23.05.2024

Dzień dziecka

  • Dzień Dziecka

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 122 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 24.05.2024

Program sterylizacji/kastracji i znakowania zwierząt właścicielskich 2024

  • Plakat 1_1

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 130 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ Z DNIA 29.05.2024

Zapraszamy do głosowania na projekt nr 167 w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

  • głosowanie BOM

Informacja o wyborze oferty na wykonanie ekspertyzy i sporządzenie opinii biegłego.

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 144 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ Z DNIA 03.06.2024

  • kbpm1

Mam pomysł na Gminę i będą go realizował!

Krzysztof Boryna Wójt Puszczy Mariańskiej o pierwszych decyzjach, pomysłach i planach na nową samorządową kadencję w rozmowie samorządowej

 

Panie Wójcie był Pan Radnym Gminy Puszcza Mariańska, lata pracy w RG z pewnością spowodowały to, że samorząd stał się dla Pana terytorium poznanym. Imponująca jest aktywność mieszkańców Gminy, ich społeczne zaangażowanie. Pan także, jak mówi włączał się w pracę między innymi Stowarzyszenia Z Trzech Stron. Stowarzyszenie stworzyło miejsce integracji przy ulicy Warszawskiej. Kiedy jednak pojawiła się myśl i chęć, by wystartować w wyborach na najważniejszy urząd w Gminie?

    

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Moja ścieżka samorządowa rozpoczęła się w 2015 roku kiedy wystartowałem do Rady Sołeckiej. Przez pierwsze cztery lata chciałem zaobserwować działania i pracę Sołectwa. Podejmowaliśmy inicjatywy, jednak ja chciałem jeszcze więcej. Zostałem także Przewodniczącym Rady Rodziców w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bartnikach. W 2018 roku wystartowałem w wyborach do Rady Gminy Puszcza Mariańska i w konsekwencji zostałem Radnym. W 2019 roku wystartowałem w wyborach na Sołtysa, zostałem także Sołtysem. Jako młody samorządowiec nabierałem doświadczenia i widziałem wyraźnie, że samotnie nic się nie da. Należy działać w grupie. Samemu się głową muru nie przebije! Powstało Stowarzyszenie Z Trzech Stron, wokół którego pojawili się społecznicy. Stowarzyszenie działa na rzecz młodzieży z całej Gminy. Na organizowane turnieje przyjeżdżali reprezentanci z różnych zakątków naszej Gminy. Występowaliśmy do różnych instytucji o wsparcie, by teren przeznaczony do integracji zagospodarować. To się udawało. Pomógł Orlen- w zagospodarowaniu zieleni, Bank Ochrony Środowiska, BGK, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i inni. Wtedy już nie byłem sam, a z grupą osób, to ma duże znaczenie. W wyborach startowałem w grupie osób z inicjatywą, mój komitet wystawił 13 kandydatów do Rady Gminy oraz mnie na Wójta. Ludzie chcieli ze mną startować. Oznacza to, że popierają mój zamysł na rozwój Gminy. Chcemy, by nasza Gmina była otwarta, chcemy pozyskiwać środki na większy zakres inwestycji, co nie znaczy, że nie były pozyskiwane. Chcemy poprawiać kwestie związane z kulturą.

 

Co ma Pan na myśli? W Gminie Puszcza Mariańska nie funkcjonuje dom kultury, jednak prężnie działa Gminna Biblioteka.

 

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Pierwsze decyzje za nami. W Radzie Gminy powołana została Komisja odpowiedzialna za kulturę, promocję oraz kontakt z organizacjami pozarządowymi. Pracuje w niej 5 Radnych, Przewodniczącą jest Pani Radna Agata Grzejszczak, która z dużym powodzeniem działa w Kamionie. Wiceprzewodniczącą jest Pani Radna Małgorzata Bogusiewicz, która działa nie tylko w straży ale także w Stowarzyszeniu Z Trzech Stron. Są to osoby w Radzie Gminy, które chcą działać na rzecz kultury, mamy także Pana Radnego Wiesława Pietrasa z Puszczy Mariańskiej.

 

A Gminna Biblioteka, placówka z wieloletnią tradycją, ale z problemami lokalowymi, jaki macie Państwo pomysł na poprawę warunków lokalowych tego miejsca?

 

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Tak, tam jest duży problem lokalowy, dlatego chcemy, by powstał nowy budynek dla Biblioteki. Mamy miejsce przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Puszczy Mariańskiej. Pragniemy, aby warunki lokalowe poprawiły się, by była tam czytelnia, także multimedialna. Oglądałem placówkę w Brwinowie, która powstała ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, chcemy także rozwijać naszą placówkę, poprawić jej warunki. W obecnym lokalu nie da się już nic zrobić, jest tam za mało miejsca, a musimy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Kolejna sprawa, w pandemii Rada Gminy ze swoimi pracami przeniosła się do dużej sali dawnego GOK-u. Teraz chcemy przenieść Radę do poprzedniej sali, a tę oddać naszym mieszkańcom, społecznikom. Tam działają między innymi Jarzębinki. Chcemy także inaczej wynagradzać Sołtysów za ich pracę w terenie. Chcemy bardzo wspierać społeczników. Mamy wielu, między innymi Izabella Worona, która pracuje z młodzieżą napisała projekt do Budżetu Obywatelskiego, teraz odbywa się głosowanie ludzi, dlatego apeluję do wszystkich o wsparcie. Takie inicjatywy zawsze przynoszą pozytywne efekty.

 

Jakie macie Państwo teraz plany inwestycyjne?

 

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Chcemy przeprowadzić termomodernizację nowej sali przy Liceum Ogólnokształcącym, będę prowadził rozmowy na ten temat z Panią Dyrektor LO. Chcemy także wykonać termomodernizację budynku szkoły w Michałowie. Te inwestycje przełożą się nie tylko na koszty utrzymania budynków, ale także na ich większe udostępnienie mieszkańcom, społeczności.

 

Panie Wójcie często mieszkańcy pytają o estetykę u wjazdu do Puszczy Mariańskiej. Ten budynek, który wita nie wygląda dobrze. Co chcecie zrobić z tym tematem?

    

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Jak najbardziej jest to problem, jest tam nieuregulowany stosunek prawny. Próbowaliśmy już w poprzedniej kadencji zmienić to, dalej działamy. Nie jest to sprawa prosta, bo głównie dotyczy kwestii prawnych.

 

Panie Wójcie jest Pan po spotkaniach z przedstawicielami wielu środowisk w Gminie. Ludzie z pewnością są zainteresowani tym, jakie ma Pan plany, mają pytania. Co uważa Pan na dzień dzisiejszy jako sprawy pilne?

 

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: 6 maja objąłem urząd Wójta Gminy Puszcza Mariańska, zastało mnie kilka spraw, które teraz należy zrealizować. Mamy wiele decyzji inwestycyjnych, bo występowaliśmy z wnioskami o dofinansowanie. Wśród nich mamy plany budowy hali przy szkole w Walerianach. Umowa na ten cel dotarła do Gminy w marcu, a środki zobowiązani jesteśmy wydatkować do końca tego roku. Przed nami różne procedury, a na to potrzeba czasu. To są pilne sprawy. Do takich zaliczyć należy także między innymi rozwiązanie problemu z dostarczaniem wody na naszym terenie, tak by występująca awaria nie pozbawiła mieszkańców wody na przykład przez weekend. W innej części Gminy woda odbiega od standardów, trzeba się tym pilnie zająć. Podjąłem już działania w tym zakresie. W ostatnim czasie byłem na spotkaniu z dyrektorem placówki w Studzieńcu, spotkanie dotyczyło oczyszczalni ścieków w Studzieńcu. Staram się także poznać lokalnych włodarzy, rozmawiałem ze Starostą Powiatu Żyrardowskiego na temat naszej współpracy, następne spotkanie mam zaplanowane z Burmistrzem Mszczonowa.

 

W międzyczasie odwiedza Pan szkoły, bierze udział w uroczystościach.

    

     Krzysztof Boryna Wójt Gminy Puszcza Mariańska: Tak, w niedzielę Dzień Dziecka w Bartnikach, w środę byłem na Pierwszym Biegu Przedszkolaka i pikniku rodzinnym. Uczestniczyłem także w Kwiecinkach, oraz w spotkaniu z młodymi artystami w Galerii Grupy U Nas w Puszczy Mariańskiej. Wszystkie inicjatywy wspieram. Wiem, że oczekiwania na zmiany są duże. Postaram się nie zawieść mieszkańców. Wszystkiego nie zrobię w miesiąc, pół roku czy rok, potrzeba czasu. Mam pomysł na Gminę, o inwestycjach i wszystkim co się w niej dzieje będą Państwo informowani na bieżąco.

 

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

Stopnie Alarmowe

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 92) podpisał Zarządzenia:

- nr 57 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- nr 58 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,

- nr 59 z dnia 31 maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (2. stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zarządzenia obowiązują od dnia 1 czerwca 2024 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 sierpnia 2024 roku do godz. 23:59.

Raport o stanie gminy

Wybory-rozkład jazdy autobusów w dniu głosowania.

Tymczasowa organizacja ruchu-Długokąty

Szanowni Mieszkańcy,

Informujemy, że od dnia 07 czerwca 2024 roku w związku z wykonaniem nawierzchni asfaltowej zostanie wprowadzona Tymczasowa Organizacja Ruchu  na drodze gminnej w miejscowości Długokąty.

Dla potrzeb prowadzenia robót,  niezbędne jest całkowite zamknięcie odcinka drogi w m. Długokąty  oraz zostanie wprowadzony objazd dla samochodów przez miejscowości: Michałów-Długokąty-Radziwiłłów.

Zakończenie prac planowane jest na 14 czerwca 2024 roku.

Za utrudnienia przepraszamy!

  • objazd

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 151 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 07.06.2024

Informacja o przetargu nieograniczonym z dnia 10.06.2024 roku odnośnie sprzedaży działki nr ew. 186/2 położonej w Grabinie Radziwiłłowskiej.

„Bezpieczna woda” – akcja informacyjno-edukacyjna

Trwa akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda”, której celem jest promocja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku.

Akcja jest realizowana przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Poniżej zamieszczona została broszura informacyjna, w której znajdą Państwo najważniejsze zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe i zasady wzywania pomocy w formie przystępnej dla dzieci.

Już w pierwszą sobotę wakacji na szlak wyruszy pociąg „Słoneczny” do Ustki.

       Już w pierwszą sobotę wakacji na szlak wyruszy pociąg „Słoneczny” do Ustki. „Słoneczny” będzie kursował 7 dni w tygodni przez całe wakacje. Pociąg składa się z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażonych w przewijaki dla niemowląt oraz stojaki na rowery.

Podobnie jak w zeszłym roku, za bilet normalny w jedną stronę z Warszawy do Ustki zapłacimy 75 zł,
a do Trójmiasta 60 zł. Sprzedaż biletów rozpocznie się 16 czerwca.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.sloneczny.mazowieckie.com.pl. Bilety na przejazd pociągiem „Słoneczny” można zakupić w aplikacji mobilnej KM, kasach biletowych, na stronie www.bilety.mazowieckie.com.pl, biletomatach KM oraz u kierownika pociągu.

  • Grafika Słoneczny_1

Komunikat MSWiA o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy pomocowej z podpisem prezydenta

W piątek, 7 czerwca br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców.

Kluczową zmianą jest kontynuowanie jednej formy zakwaterowania uchodźców - w obiektach, prowadzonych na polecenie wojewodów. Tym samym z dniem 30 czerwca br. zakończy się wsparcie, oferowane dotychczas na podstawie art. 13, polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na własny koszt udzielali zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w lokalach prywatnych.

Wygaszenie art. 13, czyli zakończenie wypłaty świadczeń dla osób prywatnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

Świadczenie przewidziane w art. 13 miało charakter nadzwyczajny i z czasem utraciło swoje pierwotne znaczenie, mające na celu rekompensatę kosztów, poniesionych głównie przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Mowa o osobach, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy, zapewniając im nocleg i wyżywienie w okresie, w którym trudno było przygotować i zrealizować opiekę instytucjonalną przez podmioty publiczne.

W ostatnich miesiącach liczba wnioskodawców korzystających z tego rozwiązania systematycznie maleje, a pula wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania rośnie. Właściwe jest więc kontynuowanie jednego systemu wsparcia w zakresie zakwaterowania, który w znacznie większym stopniu może być monitorowany przez organy administracji publicznej w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Osoby goszczące będą mogły składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców do końca lipca. Wnioski złożone w tym okresie będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.

Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia po wejściu w życie znowelizowanej ustawy, mogą się zgłaszać do właściwego miejscowo wojewody, który udzieli im pomocy na zasadach określonych w art. 12 ustawy, wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania. 

Poniżej udostępniamy numery telefonów infolinii w urzędach wojewódzkich dedykowane dla osób poszukujących zakwaterowania:

WOJEWÓDZTWO

 

NUMER TELEFONU INFOLINII

GODZINY FUNKCJONOWANIA

dolnośląskie

 

516 132 114

poniedziałek-piątek              

06:30-14:30

kujawsko-pomorskie

 

 

525 872 777

poniedziałek-piątek              

08:00-15:00

lubelskie

 

 

605 111 233

całodobowo

lubuskie

 

 

95 785 13 30

całodobowo

łódzkie

 

 

987

 

42 664 14 10

całodobowo

małopolskie

 

 

516 240 691

poniedziałek-piątek               07:30-15:30

mazowieckie

 

 

987

całodobowo

opolskie

 

 

77 45 24 113

 

883 337 631

poniedziałek-piątek               07:30-15:30

podkarpackie

 

 

800 100 990

poniedziałek-piątek               07:30-15:30

podlaskie

 

 

85 74 39 347

poniedziałek 08:00-18:00

wtorek-piątek 07:30-15:30

pomorskie

 

 

539 016 238

 

10:00-18:00

śląskie

 

 

32 20 77 101

całodobowo

świętokrzyskie

 

 

41 342 11 81

 

41 342 12 14

całodobowo

warmińsko-mazurskie

 

797 829 617

całodobowo

wielkopolskie

 

 

987

 

61 854 11 72

 

całodobowo

 

w godzinach pracy Urzędu

zachodniopomorskie

 

 

784 602 745

całodobowo

 

 

 

Ogłoszenie w sprawie odbioru folii rolniczych

Ankieta dotycząca przemieszczania się mieszkańców.

YcFNOS4iWoEAAAAASUVORK5CYII=

 W imieniu Gminy Wiskitki, Radziejowice, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żyrardów serdecznie zapraszamy do wypełnienia poniższej ankiety dotyczącej przemieszczania się mieszkańców tychże gmin.

Głównym naszym celem jest zaplanowanie ułatwień w przemieszczaniu się mieszkańców, w szczególności w codziennych podróżach do pracy, czy szkoły. Zebrane informacje posłużą do analizy przy opracowaniu dokumentacji "Budowa ciągów pieszo-rowerowych". 

Ankieta ma na celu zbadanie oczekiwań transportowych mieszkańców Gminy Wiskitki, Radziejowice, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żyrardów i poznanie opinii na temat zmiany środka transportu z samochodu na rower.

Realizatorem analizy jest firma "TRAKO Projekty Transportowe".

Ankieta będzie aktywna do 25.06.2024 r.

Link do ankiety: https://tiny.pl/dj5q9

 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

TathYjAJppICBP43Etq6MAnGiwP8DGTmmaE3sp0gAAAAASUVORK5CYII=

ZMIANY W PROGRAMIE 

CZYSTE POWIETRZE

Obowiązkowa lista ZUM

Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów.

Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/

Obowiązkowy audyt energetyczny

Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł.

Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze

Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 172 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 19.06.2024

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 175 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 21.06.2024

Zaproszenie do współtworzenia programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2025 r.

Do 15 lipca br. można zgłaszać uwagi do „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok". Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem https://mazovia.pl/pl/bip/komunikaty/zaproszenie-do-wspoltworzenia-programu-wspolpracy-wojewodztwa-mazowieckiego-z-organizacjami-pozarzadowymi-na-2025-r.html

Informacja - Susza

Wójt Gminy Puszcza Mariańska, informuje, że W związku z wysoką temperaturą zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę dostarczoną za pośrednictwem gminnej sieci wodociągowej.

Zbyt intensywny pobór wody wynikaj ący między innymi z podlewania ogródków i trawników może powodować spadki ciśnienia
wody w sieci.

Uprzejmie proszę Mieszkańców o racjonalne korzystanie z dostarczonej wody, ograniczając jej zużycie wyłącznie do celów 
spożywczych i sanitarnych.

Bardzo proszę, szanujmy wodę, żeby była dostępna dla wszystkich Mieszkańców naszej Gminy. 

Wójt Gminy
Krzysztof Boryna

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 184 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 28.06.2024

Informacja-przerwa w dostawie wody

Wystawa tkanych gobelinów w dawnej fabryce lnu

Obrazy

  • Małgorzata Książek JESTEM
  • Krystyna Linder-Kopiecka USPOKOJENIE
  • Maria Piekarska OSTROPESTY
  • Pracownia Tkactwa Artystycznego PENELOPA
  • Pracownia Tkactwa Artystycznego PENELOPA (2)
  • Pracownia Tkactwa Artystycznego PENELOPA (3)
  • Zdzisława Krajczewska LŚNIENIE
  • Grażyna Gąsowska TAŃCZĄCE KONIE
  • wystawa-gobelinów-wystawa
  • wystawa-gobelinów-plakat
  • wystawa-gobelinów-post-kwadrat

Burza – jak się zachować. Vademecum IMGW

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 200 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 08.07.2024

Informacja dotycząca wparcia finansowego nagród dla placówek szkolnych - Zostań Sponsorem

                                                                               Puszcza Mariańska dnia 09.07.2024 r

9k=

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo

Dnia 8 września 2024 r. w naszej gminie odbędą się Dożynki Gminne. Podczas uroczystości przewidziany został konkurs muzyczny dla placówek oświatowych
z terenu naszej gminy pt: „ Muzyczna Puszcza”. Konkurs zaplanowany jest w grupach wiekowych: przedszkole, klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Uczestnicy reprezentowali będą swoje szkoły. W konkursie tym przewidujemy nagrody z zajęcie I, II oraz III miejsca w postaci voucherów na zakup materiałów dydaktycznych dla poszczególnych, zwycięskich placówek. Dla wszystkich uczestników przewidujemy dyplomy oraz drobne upominki. Dlatego też, zwracamy się do Państwa z zapytaniem
o możliwość wsparcia finansowego nagród dla naszego konkursu. Ze swojej strony możemy zaproponować Państwu reklamę podczas tegorocznych Dożynek Gminnych, umieszczenie logo Państwa firmy na oficjalnym plakacie wydarzenia, oficjalne podziękowania wygłoszone w trakcie uroczystości. Jesteśmy również otwarci na inny sposób promocji Państwa firmy.
Darowizny z dopiskiem „ konkurs Muzyczna Puszcza” można dokonywać na nr konta: 21 9297 0005 0300 0781 2012 0043

Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.

Z poważaniem

Wójt Gminy Puszcza Mariańska

Krzysztof Boryna

 

Przewodniczący Rady Gminy

Wiesław Pietras

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 208 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 12.07.2024

Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze na terenie Gminy Puszcza Mariańska – stan na dzień 30.06.2024

 

REALIZACJA PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE NA TERENIE GMINY PUSZCZA MARIAŃSKA – stan na dzień 30.06.2024 r

8B6cZrEtTgmp8AAAAASUVORK5CYII=

Powiat/Gmina

Liczba złożonych wniosków

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji (zł)

żyrardowski

1689

775

15 815 874,80

 

 

 

 

Puszcza Mariańska

440

195

3 817 335,24

 

 

 

 

* Informacje zawarte w zestawieniu pobrane zostały z wewnętrznego systemu teleinformatycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i dotyczą okresu od początku trwania Programu „Czyste Powietrze” tj. od dnia 19.09.2018 r. do dnia 30.06.2024 r.

 

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach programu pn.”Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Programu pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć z dziedziny ochrona wód w ramach Programu 2024-OW-1 pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”.
Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie Funduszu w Warszawie ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa w terminie od 08.07.2024 r. do wyczerpania alokacji.

Dokumenty dostępne są w Strefie Beneficjenta w zakładce  Programy 2024

 

Więcej informacji na stronie: https://wfosigw.pl/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-pn-budowa-przydomowych-oczyszczalni-sciekow/

 

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 221 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 15.07.2024

OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 222 WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH OSTRZEŻEŃ z dnia 15.07.2024

Ogłoszenie odnośnie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w terminie od 01.08.2024 do 23.08.2024 w godzinach 8-15 w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie dla obrębów ew.: Budy Wolskie, Huta Partacka, Karnice, Korabiewice, Niemieryczew, Olszanka, Wilczynek, Wola Polska, Zator oraz Biernik Włościański

Wakacyjne turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej

Trwają wakacyjne turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz terytorialnej służby wojskowej!

Wakacje w pełni, a jeśli nie lubisz marnować czasu, wolisz go odpowiednio spożytkować, to jest idealne rozwiązanie – podstawowe przeszkolenie wojskowe w trakcie wakacji.
Jesteś już po wakacyjnym wyjeździe, a może nie masz planów na dalszą część lata? Zapoznaj się
z najbliższymi terminami szkoleń oraz co dzięki temu możesz zyskać.

Terminy:

·         Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa:
- 19 sierpnia – 14 września
- 30 września – 26 października

·         Terytorialna służba wojskowa:
- 20 lipca – 04 sierpnia (18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej)
- 09 sierpnia – 24 sierpnia (5 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej)
- 07 września – 22 września (18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej)
- 13 września – 28 września (5 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej)
- 13 września – 28 września (Batalion Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej)
- 14 września – 29 września (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki)

Co zyskujesz?

·         Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa:

Po odbyciu 27-dniowego szkolenia podstawowego, zakończonego przysięgą wojskową, ochotnik ma stopień szeregowego rezerwy. Za szkolenie podstawowe elew otrzymuje wynagrodzenie
w wysokości do 6000 zł brutto. Po pozytywnym ukończeniu 27-dniowego przeszkolenia pojawiają się dwie możliwości: przejście do rezerwy pasywnej lub kontynuacja kształcenia podczas szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy (długość szkolenia specjalistycznego jest uzależniona od Dowódcy JW.).  Osoba, która ukończyła dobrowolną zasadniczą służbę wojskową ma pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej oraz powołania do zawodowej służby wojskowej.
W trakcie szkolenia specjalistycznego żołnierz ma możliwość nabycia dodatkowych uprawnień lub kwalifikacji, które mogą być przydatne w Siłach Zbrojnych RP.

·         Terytorialna służba wojskowa:

Po odbyciu 16-dniowego szkolenia podstawowego, zakończonego przysięgą wojskową, ochotnik ma stopień szeregowego rezerwy. W trakcie szkolenia otrzymuje się wykaz szkoleń rotacyjnych na cały rok (często jest to okres trwania powołania, który, po upływie, można przedłużyć). Szkolenia rotacyjne zazwyczaj odbywają się 2 dni w miesiącu (1 weekend w miesiącu). Żołnierz co miesiąc otrzymuje nieopodatkowane wynagrodzenie składające się z:
600 zł za gotowość bojową + od 141 zł za każdy dzień służby. Pełniąc terytorialną służbę wojskową istnieje możliwość nabycia dodatkowych kwalifikacji lub uprawnień przydatnych
w Siłach Zbrojnych RP.

Dlaczego warto?

  1. Rozwój osobisty i zawodowy: Służba wojskowa to nie tylko szansa na zdobycie unikalnych umiejętności, ale także możliwość rozwinięcia cech takich jak dyscyplina, odpowiedzialność, czy umiejętność pracy w zespole. To wartości, które z pewnością przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej.
  2. Niezapomniane doświadczenia: Udział w ćwiczeniach wojskowych, obsługa nowoczesnego sprzętu, a także poznanie rówieśników z całej Polski to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą służba wojskowa. To również okazja do sprawdzenia swoich sił i przeżycia przygód,
    o których będziecie opowiadać latami.
  3. Wsparcie finansowe: Każdy uczestnik służby wojskowej otrzyma wynagrodzenie oraz wszelkie niezbędne świadczenia, w tym wyżywienie i zakwaterowanie. To świetny sposób
    na spędzenie wakacji w sposób produktywny i zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Dla kogo?

·         wiek min. 18 lat

·         wykształcenie co najmniej podstawowe

·         niekaralność

·         zdolność fizyczna oraz psychologiczna

·         obywatelstwo polskie

Jak się zapisać?

To proste! Wystarczy zarejestrować się na www.zostanzolnierzem.pl, wybrać interesującą służbę wojskową i oczekiwać na kontakt od rekrutera WCR Warszawa-Ochota. Kolejnym sposobem jest osobista wizyta w WCR – ul. Sękocińska 8, Warszawa.

Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!

Wykorzystaj swoje wakacje w sposób, który wpłynie na całe Twoje życie. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz terytorialna służba wojskowa to nie tylko wyzwanie, ale i szansa na rozwój oraz niesamowitą przygodę. Czekamy właśnie na Ciebie!